Akyurt Gazetesi
Google Reklamları Adında Dolandırıcılık Müfit ONBAŞI 20/10/2016

İnternet arama motoru Google’un ismini kullanarak reklam borcunuz olduğunu ya da telefonla google’dan aradıklarını söyleyerek vatandaşlar dolandırılmaya çalışılıyor.

Dolandırıcılar, esnafı 0850’li ya da değişik cep telefonundan arayarak:  “Sizi GOOGLE'dan arıyoruz. Google de reklam internet reklamımızın zamanı doldu. Uygun fiyata bu kampanyamızdan sizde yararlanın" gibi bir takım kafa karıştırıcı sorular sorarak, esnafın bir anlık boşluğu ve bilgisizliğinden yararlanarak paralarını alıyorlar.

Bu tür vakaların birçok örneklerine şahit olunmuştur. Aslında sizi arayan normal bir web sitelerinden olan sektör, kobi, firma rehberi gibi reklam sitelerinden ibaret.

Yetkililer esnafın mağdur olmamanız için, bu tür bir işlemi onaylamadan önce bir bilene sormalarını tavsiye ediyor.

Herhangi bir işlem yaptığınız takdirde ise tamamen onlara insifiyatine kalmış bir şey. Tanıtım reklamınızı yapabilirler de yapmayabilirler de. Bu şekilde internet şikayet sitelerinde bir çok yazı ve şikayet var.

Ya bir hesap numarası vererek ödeme yapmanızı talep ediyorlar. Ya da cep telefonunuza kısa mesaj gönderiyor. Onaylarsanız ve de hattınız faturalı ise faturanıza ek olarak aylık 200 ile 500 arası bir ücret geliyor. Aslında mobil ödeme ile yaptıkları işlem kanuna uygun, işlem kanunsuz değil, fakat sizi google dan arıyoruz diyerek yalan söyleyip, sizi yanıltmaları ve kandırmaları doğru değil.

Bu yüzden bizim tavsiyemiz. İnternet için arayan bu kişilere itibar etmeyin. Google sizden böyle bir ücret istemez. Google sadece bilgilerinizin doğruluğunu onaylamak için arayabilir.

Aradıkları telefonlar sürekli çalıyor açan yok veya kapalı durumda. Siz de bu tür bir işleme kesinlikle kanmayın. Konuya vakıf olmayanlar için böyle bir tuzağa düşmemeleri konusunda uyarıyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Kuruluş - 2009 akyurtrehberi.com - Her hakkı saklıdır.