Güncel

Tarım Ve Hayvancılık Masaya Yatırıldı

11/03/2015, 21:40

Toplantıya Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Ankara Tarım İl Müdür Yardımcısı Nüvit Keskinkılıç, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, Akyurt Ziraat Odası Başkanı Satılmış Kartal, İlçe Tarım Müdür Vekili Yusuf Kılıç, Akyurt’un mahalle muhtarları ile tarım ve hayvancılıkla uğraşan çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıda vatandaşların en önemli istekleri, hayvan dışkılarının toplanma şekli ve geri dönüşümü ile tarım makineleri yardımı konusunda oldu. Hayvancılık yapanlara, dışkıları bilinçsiz şekilde çevreye bırakmalarının doğal su kaynaklarını kirlettiği, geri dönüşüm sayesinde bio yakıt ve gübre olarak geri dönüşümünün sağlanabileceği anlatıldı. Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven Akyurt’ta ya da bölgede böyle bir geri dönüşüm merkezi kurulması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Tarımda ise makine yardımının çapa makinesinden öteye geçmediğini belirten çiftçiler, daha büyük makinelerin kendilerine verilmesini istediler. Tarım İl Müdür Yardımcısı Nüvit Keskinkılıç tarım yardımlarının bölgedeki üretim miktarı ve puanlama sistemine göre verildiğini belirterek, belli miktarda üretimin gerçekleşmesinin ardından makine yardımının gerçekleşebileceğini belirtti.