Akyurt Gazetesi

Hayvansal Atıkların Geri Dönüşümünü Sağlayacak

Akyurt Belediyesi, Akyurt Ziraat Odası ve Akyurt İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte hayvansal atıkların geri dönüşümünü sağlayacak projeyi sonuçlandırdı.

Akyurt Belediyesi, Akyurt Ziraat Odası ve Akyurt İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte hayvansal atıkların geri dönüşümünü sağlayacak projeyi sonuçlandırdı.

Ankara Evi’nde yapılan tanıtım ve bilgilendirme toplantısında firma yetkilisi hayvancılık yapan vatandaşlara teknik bilgi verdi. Edinilen bilgiye göre 3 buçuk milyon Euro (Yaklaşık 13 buçuk milyon TL) değerinde bir tesis yapılarak 15 kilometre çapındaki çevreden atıklar toplanacak, fermente işleminden geçecek gübreden oluşan gaz ile elektrik üretimi sağlanacak.

Biyogazdan elektrik üreten tesisin sözleşmesi imzalandı ve önümüzdeki Haziran ayında inşaatına başlanarak yılsonunda işletilmeye hazır hale gelecek

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş bu projenin Türkiye’de hayvancılığın gelişiminde en önemli ayak olduğunu belirterek “Hayvansal atıklar, bu işi yapan insanların, çevrenin ve ülke hayvancılığının en büyük sorunu. Avrupa’da yüzde 20 oranında elektrik bu tür santrallerden sağlanırken, atıklar da değerlendirilmiş oluyor. Artık Akyurt’ta da atıklar değerli hale gelecek ve çevreci bir sistemle ilçemizde elektrik üretimi sağlanacak. Ülkemizin bunu çok hızlı bir şekilde hayata geçirmesi gerekiyor. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Kuruluş - 2009 akyurtrehberi.com - Her hakkı saklıdır.