Güncel

Esenboğa ya Yıldırım Beyazıt Cami açıldı

24/06/2016, 16:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda inşa edilen ve ibadete açılan camiye "Yıldırım Beyazıt''ın adını verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yapılan caminin ibadete açılış töreninde, TAV şirketine yapımı tamamlanan eserden dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Esenboğa havalimanı içerisinde yapımı tamamlanan caminin açılışını yaptı.

Açılışa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Pursaklar, Keçiören ve Çubuk Belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Açılışta ilk olarak TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener konuşma yaptı. Şener, caminin çevreci olduğunu, kullanılan malzemelerin doğal malzemelerden üretildiğini ve Selçuklu Mimarisi özelliklerini taşıdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında “Havalimanımızın içerisindeki tek eksik olan cami de artık tamamlandı. Camilerimiz hayırseverler sayesinde yapılıyor. Bu güzel camimizin yapımında emeği geçen tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Camimiz bulunduğu yer itibariyle tarihi Çubuk Ovası’nın geçmişteki önemini yaşatmayı hak ediyor. Kısa bir değerlendirme yaparak camimizin adının Yıldırım Beyazıt olmasına karar verdik. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Çubuk Camisi müezzini Harun Özkul'un Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptığı duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bismillahirrahmanirrahim" diyerek kurdeleyi kesti ve camiyi ibadete açtı.

Okunan ezanın ardından Erdoğan ve beraberindekiler camiye girerek namaz kıldı. Erdoğan, camiden ayrılırken kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİNDEN ESİNLENİLDİ

TAV Havalimanları Holding tarafından yaptırılan camide Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenildi. 5 bin 85 metrekare alana inşa edilen caminin içi, ana avize tekne tavandaki Türk üçgeninin üçüncü boyuttaki haliyle özel olarak tasarlandı.

Caminin minberi, ahşaptan kündekari sanatıyla, mihrabı ise mermer üzerine çini kaplama ile yapıldı. Caminin ahşap kapıları ve temelinde altın oran gizlenen geometrik desenlerinde yine kündekari sanatı kullanıldı. Camide ayrıca bebek odası ve engelliler için engelli platformu da mevcut.