Güncel

Çalıntı Otomobillere Change Operasyonu

05/11/2014, 21:06

Adliyeye çıkarılan 13 kişiden 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, çalıntı araçların şase numaralarını değiştirerek pazarlayan, otomobillerin lastik, jant ve akülerini çalan kişilere yönelik geniş çaplı soruşturma başlattı. İstihbarı çalışma ve teknik takip doğrultusunda çoğu ‘oto hırsızlığı’ suçundan sabıkalı bir grubun çaldıkları otomobilleri sahte belge düzenleyerek satıp haksız kazanç sağladığı bilgisine ulaşıldı. Özellikle Ankara’nın Keçiören ilçesinde otomobil çalan şebeke 10 ay boyunca adım adım takip edildi. Araştırmada grup üyelerinin toplam 42 otomobili çeşitli yöntemlerle çalıp sattığı belirlendi. Teknik ve fiziki takibin ardından sabah saatlerinde belirlenen 11 adrese eş zamanlı ‘Kovan’ adlı operasyon düzenlendi.

Özel Harekat’ın da destek verdiği operasyonda 13 kişi gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Zanlıların çaldıkları otomobilleri Akyurt ilçesinde bir oto tamirhanesine götürerek 'change' yaptıkları anlaşıldı.

Bu arada, zanlıların, telefonla teknik takip sırasında polise karşı önlem almak için kendi aralarında şifrelerle anlaştıkları belirlendi. Zanlıların çalıntı araçlara ‘Arı bal yapmaya başladı kovanlar doldu’, sahte tescil belgesi ve change yapılmış otoya ‘cıvatayı sıktın mı?’’, çete lideri yakalandığı zaman ise, ‘kargolar paketlendi’ dedikleri öğrenildi. Çete lideri Hamza E.’nin çaldığı otomobilleri birlikte yaşadığı kadınların üzerine işlem yaptığı ve otomobillerin piyasaya ‘bayandan temiz’ denilerek satıldığı tespit edildi. ‘Şaşı’ lakaplı M. T.’nin ise, şaşı olmasına rağmen 30 saniye gibi bir sürede otomobili çaldığı öğrenildi.

Gözaltına alınan 13 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından 'iştirak halinde oto hırsızlığı' ve 'resmi belgede sahtecilik' suçlarından adliyeye sevk edildi. Adliye çıkarılan 13 kişiden çete lideri H.E.,T.Y., M.T. ve E.P. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.