Yaşam

Akyurt’ta Doğaya Keklik Salındı

25/07/2014, 16:02

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, 9. Orman Bölge Müdürü Erdem Karaağaç ve köylülerin de katıldığı programla sabahın erken saatlerinde doğaya keklik bırakıldı. Çekirge mücadelesi kapsamında yürütülen kimyasal mücadeleye katkı olması amacıyla yapılan keklik salımıyla kekliklerin çekirgelerle mücadele etmesi planlanıyor.

Son yıllarda bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasıyla popülasyonu artan ve tarım alanlarını istila ederek büyük zararlar veren çekirgelere karşı hem kimyasal hem de biyolojik mücadele yürütüldüğünü belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, tüm kurumlarla koordineli bir şekilde bu mücadelenin sürdürüldüğünü söyledi.

Mart ayı içerisinde yapılan nimf survey çalışmaları sonucunda 15.000 dekar alanda kimyasal mücadele yapılmasına karar verildiğini ve 16-22 Nisan 2014 tarihlerinde de ilaçlama çalışmalarının yapıldığını kaydeden İl Müdürü Temel, şunları söyledi: “Kimyasal mücadeleye katkı amacıyla da bu yıl içerisinde bölgede 1.200 keklik salımı gerçekleştirildi. Yürüttüğümüz mücadele programıyla hedefimiz kısa vadede çekirge zararını en aza indirmek, uzun vadede ise çekirge istilasına son vermektir. Mücadelenin başarıya ulaşmasında bölge insanına da büyük görevler düşmektedir. Onlardan da bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

Çekirge istilası dolayısıyla mahsulleri büyük zarar gören mahalleliler de mücadelede emeği geçenlere teşekkür ederek, çekirgelerle mücadele amacıyla doğaya salınan keklikleri koruyacaklarını ve avlanmalarına müsaade etmeyeceklerini söylediler.