Güncel

8 Ay Sonra Cinsel İstismar Edildiği İddiası

29/03/2016, 10:45

Akyurt Halk Eğitim Merkezi çalışanı hakkında 7 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 36,5 yıl hapis istemi ile dava açıldı.

Geçen yıl 15 Temmuz 2015’te, Akyurt Halk Eğitim Merkezi’ndeki Kuran kursuna giden 7 yaşındaki bir çocuğa danışmada duran sözleşmeli personel tarafından cinsel istismar da bulunduğu iddia ediliyor.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre Kuran kursunda çalışan 32 yaşındaki R. Y., kursa yaklaşık üç hafta giden S.E.K.’yi 15 Temmuz 2015 tarihinde merkezdeki bir odada sandalyeye iple bağlayarak cinsel istismarda bulundu.

S.E.K.’nin durumu ailesine anlatması üzerine, aile R.Y.’den şikayetçi oldu. Sağlık kurulu raporunda çocuğun verdiği ifadeler güvenilir diye nitelenirken, ruh sağlığının da bozulduğu belirtildi.

36.5 yıl hapis istemiyle dava açılan R.Y.’nin hakkında adli kontrol şartıyla yurtdışına çıkış yasağı getirildi ve tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Sanık, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetten alıkoymakla suçlanıyor.

Emniyet ve savcılıkta ifadesi alınan R. Y., ise suçlamaları kabul etmedi. Soruşturmayı yürüten Savcı Sarıkaya, iddianamesini geçtiğimiz 29 Şubat günü tamamladı ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Anılan suçların TCK’daki karşılığı ise 18 yıl ile 36,5 yıl arasında değişiyor. Davanın ilk duruşması 10 Mayıs günü Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.